Twoja giełda zoo

Login :
Hasło :


Dołącz do nas ...

Pogaduchy
  Giełda Zoologiczna [4]
  Nasza Strona WWW [2]
  Psy [3]
  Koty [1]
  Akwarystyka [4]
  Ryby [2]
  Płazy i gady [1]
  Owady i Pająki
  Ptaki [10]
   - Wychowanie [10]
  Gryzonie [1]
  Fretki [1]
  Konie
  Gospodarcze
  Oczka wodne
  Rośliny
  Zoo na wesoło [2]
  Pozostałe [2]
  Wędkarstwo
  Tęczowy Most [1]
  WSZYSTKIE [34]

   

Zobacz co napisał autor ... zapraszamy do udziału w rozmowie ...
  Łąkówka Wspaniała  
  Ptaki Ptaki Wychowanie

Łąkówka Wspaniała (Neophema splendida)


Życie w naturze:
Łąkówka Wspaniała, występuje w północnej Australii. Zamieszkuje półpustynne tereny z nielicznymi drzewami i krzewami.
Pomieszczenie hodowlane: Moje łąkówki hoduje w klatka o wymiarach 1x0,6x0,6 (długość wysokość szerokość). Ptaki z powodzeniem hoduje i rozmnażam w tych warunkach już od dłuższego czasu.
Pożywienie: Problem żywienia Łąkówek polega w odpowiednim doborze diety. Papużki te mają, bowiem duże skłonności do tycia, co w znacznym stopniu może się niekorzystnie odbić na lęgach. Dieta Łąkówek składa się głównie z nasion: prosa (żółte, białe, zielone, japońskie), słonecznika (znikome ilości 3-4 ziarenka na ptaka dziennie), Pamiętajmy żeby był to drobny słonecznik, aby ptaki mogły go wyłuskać), konopie, siemię lniane, kanar, oraz różnego rodzaju nasiona traw. Łąkówki spożywają również wszelkiego rodzaju insekty i robaki. Uzupełnieniem diety tych papug powinny być owoce i warzywa takie jak: jabłko, marchew, kukurydza w fazie mlecznej), papryka żółta i czerwona, truskawki, mandarynki, pomarańcze, seler, pietruszka, burak czerwony, zielony groszek i biszkopty. W okresie lęgowym wzbogacam tą dietę skiełkowaną mieszanką i gotowanym jajkiem. W okresie pierzenia również podaje jajko i kiełki, ponieważ w tym czasie ptaki szczególnie wymagają wielu mikro i makro elementów.
W klatce nie powinno zabraknąć sepii, wapna, węgla drzewnego i zgniecionych skorupek z gotowanego jajka. Pamiętajmy, że powinniśmy papużkom zapewnić jak najwięcej minerałów, które normalnie pozyskują w dzikiej przyrodzie. Sepie i wapno można kupić. Skorupki z jajek również bardzo łatwo uzyskać. Węgiel drzewny: najczęściej pozyskuje przez opalenie kawałka pnia bądź patyka na ognisku. Łamię go na kawałki i wkładam do klatki. Nie nadaje się węgiel drzewny z marketu! Ptak, jeśli będzie potrzebował to na pewno skorzysta a na pewno mu to nie zaszkodzi.
Rozmnażanie: Szczególnym problemem w rozmnażaniu łąkówek jak i wielu innych gatunków papug jest dobranie par. Osobiście do jednej klatki wpuszczam, co najmniej 6 młodych, niespokrewnionych ptaków i staram się, aby one same dobrały się w pary. Na pewno jest to lepszy sposób niż dobieranie na „siłę” dorosłych osobników. W naturze łąkówki same wybierają sobie partnera raz na całe życie. Dobranie zgranej karmiącej się wzajemnie pary to praktycznie 50% sukcesu. Następnie bardzo ważne jest, aby ptaki były odpowiednio dorosłe tzn. miały około 24-26 miesięcy. W innym przypadku, gdy papużki są młodsze mogą wczesne lęgi przypłacić życiem (zwłaszcza samica). Młodociani rodzice mają problemy z wysiadywaniem, nie karmieniem młodych czy też skubaniem ich, gdy wyrastają im pierwsze piórka, albo w najgorszym przypadku kanibalizmem.

Budka powinna mieć wymiar 25cm x 25cm (podstawa) i wysokość około 40cm. Z otworem wlotowym o średnicy ok. 5cm. Ja preferuje budki naturalne, jednak nie wszystkie Łąkówki akceptują naturalnie wykute i wola zrobione przez człowieka z desek. Tak, więc najlepiej żeby w jednej klatce na jedną parę przypadały dwie budki: jedna z naturalnego pnia, druga z desek. Dobrze jest żeby dno budki było profilowane, aby jajka, które samiczka zniesie zawsze spadały do środka a papużka wygrzewała je równomiernie. Dno budki powinno być posypane torfem i mchem.

Podczas okresu lęgowego podaję co 2-3 dni witaminy pobudzające do lęgu Optimin egzotin „E” oraz podaję skiełkowaną mieszankę i gotowane jajko. Jajko odstawiam w momencie zniesienia pierwszego jajka, do momentu gdy wykluje się pierwsze młode. Kopulacja zachodzi różnie, to zależy głównie od papug. Ja zauważyłem kilkakrotnie kopulacje u papużek raczej wieczorem, gdy jest cisza i spokój lub wczesnym rankiem. Samiczka składa od 4-6 białych jajeczek, które wysiaduje przez około 21-22 dni głównie sama (nie zauważyłem, aby samiec pomagał samiczce podczas wysiadywania), gdy samiczka wysiaduje jajka samiec skrupulatnie karmi samiczkę czasami nawet wchodząc do budki. Podczas gdy samiczka wysiaduje młode należy zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu nawet do 70-80%.Jeżeli nie mamy możliwości podniesienia wilgotności to należy podłożyć dodatkową miskę z wodą pod budkę i klatkę i w miarę własnych możliwości zwiększyć maksymalnie wilgotność w danym pomieszczeniu.

Budkę można skontrolować po około 7-10 dniach. Łąkówki dość dobrze znoszą kontrolę budki. Prześwietlamy jajka i widać wtedy czy są zapłodnione czy też nie. Jeśli jajka są ciemne i widać czerwone żyłki to oznacza, że są zapłodnione. Jeśli jajka są nie zapłodnione należy zastanowić się czy aby nie jest to spowodowane zaniedbaniami, bądź brakiem spokoju. W żadnym wypadku, jeśli papużka ma niezapłodnione jajeczka nie powinniśmy wyciągać ich i wyrzucać, gdyż przy kolejnym lęgu papuga może sama rozbić czy też nie wysiedzieć jajek. Dlatego bezpieczniej jest je pozostawić. Samica najczęściej sama wie że jajka są puste i schodzi z nich. Po nieudanym lęgu należy zabrać budkę i po około miesiącu ponownie ją zamontować.
Jeśli natomiast pisklęta się wyklują należy przede wszystkim zadbać by rodzice mieli zapewniony maksymalny spokój, i dostateczną ilość pokarmu. Należy pamiętać, że młode ptaki rosną bardzo intensywnie i ich zapotrzebowanie pokarmowe jest bardzo duże, dlatego nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek zaniedbania. W czasie lęgów najlepiej ptakom podawać pokarm dwa razy dziennie, mamy wtedy 100% pewności że rozwijającym się młodym niczego nie będzie brakować. Ważne by ptaki miały zawsze świeże jajko! Jajko bardzo szybko się psuje, zwłaszcza w okresie letnim. Młode bardzo szybko rosną, jeśli chcemy ptaki zaobrączkować musimy zaopatrzyć się w obrączki wielkości 4 mm. Ciężko określić dokładny dzień obrączkowania ptaków. Z różną, bowiem intensywnością ptaki rosną. Dlatego też pierwszą próbę nałożenia obrączki przeprowadzam koło 8-9 dnia życia, jeśli widzę, że obrączka ma jeszcze dużo luzu i mogłaby się ześlizgnąć z nogi ptaka wtedy lepiej zaczekać i spróbować przeprowadzić zabieg jeszcze raz dnia następnego. Zdarza się iż samica przedwcześnie wyrzuca młode z budki, najczęściej spowodowane jest to chęcią kolejnego lęgu. Możemy temu przeciwdziałać zmniejszając atrakcyjność budki, np ściągając ją na podłogę, lub zdejmując dach.

W swojej hodowli miałem przypadek, kiedy to samica wyrwała młodym pióra. Do tej pory w stu procentach nie jestem pewien, co było tego przyczyną. Braki żywieniowe raczej wykluczam, gdyż karmię ptaki karmą renomowanych zachodnich firm. A dodatkowo dietę bardzo urozmaicam. Przypuszczam, iż mogły być to zmiany psychiczne. Przypadek był o tyle ciekawy, że wszystkie młode były rewelacyjnie karmione, a zaraz po opuszczeniu młodych z budki para przystępowała do kolejnego lęgu.

Słów kilka na koniec.
Łąkówki wspaniałe to bardzo wdzięczne do hodowli ptaki. Nadają się szczególnie dla tych osób, które nie dysponują dużymi wolierami ogrodowymi. Są bardzo ciche a ich odgłosy są miłe dla ucha i na pewno nie zdenerwują sąsiadów. I choć mówi się o nich, iż są delikatne to, jeśli poświęcimy im minimum, które potrzebują na pewno będą nas cieszyć dobrą kondycją i udanymi lęgami.


Paweł Styrylski 30.V.2007
Łąkówka Wspaniała Łąkówka Wspaniała Łąkówka Wspaniała

 

 © 2012 Gieldazoo.pl wszelkie prawa zastrzeżone.