Twoja giełda zoo

Login :
Hasło :


Dołącz do nas ...

Pogaduchy
  Giełda Zoologiczna [4]
  Nasza Strona WWW [2]
  Psy [3]
  Koty [1]
  Akwarystyka [4]
  Ryby [2]
  Płazy i gady [1]
  Owady i Pająki
  Ptaki [10]
   - Wychowanie [10]
  Gryzonie [1]
  Fretki [1]
  Konie
  Gospodarcze
  Oczka wodne
  Rośliny
  Zoo na wesoło [2]
  Pozostałe [2]
  Wędkarstwo
  Tęczowy Most [1]
  WSZYSTKIE [34]

   

Zobacz co napisał autor ... zapraszamy do udziału w rozmowie ...
  Zanim kupisz ptaka - praktycznych porad udziela w swoim artykule Wiesiek Gorgosz  
  Ptaki Ptaki Wychowanie

Ptaki ozdobne zyskują sobie coraz więcej miłośników.

Potrzebują jednak odpowiedniej i troskliwej opieki . Często okazuje się na giełdach zoologicznych ,że zakup ptaka lub papugi następuje pod wpływem chwili czy impulsu, gdy ptak się spodoba. Najbardziej chyba nieodpowiedzialne jest kupowanie „ niespodzianki-prezentu” w postaci ptaka. W takich przypadkach nowi właściciele miewają kłopoty z ptakami i obwiniają hodowców o nieuczciwość.

Aby cieszyć się towarzystwem nowego pupila, niezbędna jest na początek podstawowa wiedza na temat danego gatunku. Dobrze jest postarać się o fachową książkę . Jednak najlepiej jest rozmawiać z hodowcami ,odwiedzać wystawy i renomowane hodowle, gdzie właściciel –hodowca może udzielić wielu cennych wskazówek.

Początkujący hodowca powinien zacząć od ptaków łatwych w utrzymaniu ,odpornych i łatwo się rozmnażających. Takie wymagania spełniają np.: zeberki ,mewki czy papużki faliste. W miarę nabieranego doświadczenia możemy poszerzać nasze hodowle o ptaki bardziej wymagające i delikatne. Kiedy już zdecydujemy się na konkretnego ptaka, powinniśmy zaopatrzyć się w klatkę i akcesoria.
Klatka
powinna być dostosowana do konkretnego gatunku ptaków . Powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość klatki, kształt, kierunek ustawienia prętów w klatce oraz odległość między prętami. Ważny jest materiał z jakiego zbudowano klatkę ,ilość drzwiczek ,otworów na karmidełka i poidełka. Szuflada klatki powinna być wysuwana . Klatka powinna być tak urządzona ,by zapewniała ptakom minimum ruchu , łatwy dostęp do wody, pokarmu oraz bezpieczne miejsce do odpoczynku.

Następnym problemem będzie znalezienie ODPOWIEDNIEGO MIEJSCA, gdzie będzie stała klatka z ptakami. Podstawowa zasada – miejsce jakie wybierzemy, powinno zapewniać ptakom poczucie bezpieczeństwa i nie zagrażać ich zdrowiu. Gdy klatkę ustawimy zbyt nisko, ptaki będą czuły się niepewnie i często będą się płoszyły, chcąc wzbić się do góry. Częstym błędem jest ustawianie klatek na parapecie okiennym. Ptaki wtedy są narażone latem na przegrzanie a zimą na przeciągi ,co powoduje choroby u ptaków a nawet śmierć. Dobrym miejscem są niezbyt wysokie pułki, szafki czy wnęki, ustawione naprzeciwko okien. Ustawienie klatki powinno zapewnić łatwy dostęp do sprzątania a najważniejsze umożliwić obserwowanie zachowania ptaków, abyśmy mogli czerpać przyjemność z ich posiadania .

Pokarm
żywienie ptaków wpływa na długość życia , rozmnażanie ,wygląd ptaka, jego upierzenie. Każdy gatunek ptaków wymaga różnego rodzaju pokarmu. Podstawowy pokarm to mieszanka ziaren, owoce, warzywa i zielenina. Bardzo ważne są dodatki mineralne . Nasze sklepy zoologiczne oferują gotowe mieszanki dla poszczególnych gatunków, ale ich skład i jakość pozostawia wiele do życzenia. Nauczmy się sami oceniać proporcje i skład mieszanek.
Codziennie kontrolujmy ilość zjedzonego pokarmu . Zwracajmy uwagę na odchody ptaków. Codziennie sprzątajmy klatkę i wymieniajmy wodę. Raz w miesiącu gruntownie sprzątajmy klatkę i akcesoria.
Decydując się na hodowlę ptaków warto wiedzieć, że wiele chorób ptaków jest spowodowanych przez błędy żywieniowe i pielęgnacyjne. Dlatego warto naszym skrzydlatym przyjaciołom od razu stworzyć odpowiednie warunki.

Pragnę nadmienić, że są to tylko podstawowe informacje dla początkującego hodowcy. Więcej praktycznych porad i wiadomości na temat hodowli , rozmnażania, oswajania, żywienia i.t.p. można uzyskać u hodowców z długoletnią praktyką. Większość z nich jest zrzeszona jest w kołach i stowarzyszeniach. Wszystkich hodowców serdecznie namawiam do wspólnych spotkań i wymiany swoich bogatych doświadczeń i spostrzeżeń.Wiesiek Gorgosz
Zanim kupisz ptaka - praktycznych porad udziela w swoim artykule Wiesiek Gorgosz Zanim kupisz ptaka - praktycznych porad udziela w swoim artykule Wiesiek Gorgosz

 

 © 2012 Gieldazoo.pl wszelkie prawa zastrzeżone.