Twoja giełda zoo

Login :
Hasło :

Dołącz do nas ...

Pogaduchy
  Giełda Zoologiczna [4]
  Nasza Strona WWW [2]
  Psy [3]
  Koty [1]
  Akwarystyka [4]
  Ryby [2]
  Płazy i gady [1]
  Owady i Pająki
  Ptaki [10]
   - Wychowanie [10]
  Gryzonie [1]
  Fretki [1]
  Konie
  Gospodarcze
  Oczka wodne
  Rośliny
  Zoo na wesoło [2]
  Pozostałe [2]
  Wędkarstwo
  Tęczowy Most [1]
  WSZYSTKIE [34]

Zobacz co napisał autor ... zapraszamy do udziału w rozmowie ...
  Rudosterka (Pyrrhura) - Ewa i Wiesiek Gorgosz  
  Ptaki Ptaki Wychowanie

Rudosterka
Rudosterki to nieduże papugi o długości około 20 do 30 cm. Są najmniejszym przedstawicielem z gatunku konur. Rudosterki są papugami cichymi. Ich krzyk, gdy są przestraszone lub zaniepokojone nie jest głośny ani nieprzyjemny, jak u innych papug z gatunku konur. Nie mają niszczycielskich zapędów do drewnianych konstrukcji klatek. Z powodzeniem można je hodować i rozmnażać w mieszkaniu. Są bardzo żywe i ruchliwe. Ich pomysłowość i temperament zadziwi i rozbawi niejednego hodowcę. Do klatki warto pozawieszać parę zabawek , ażeby naszemu pupilowi się nie nudziło. Oswojona rudosterka staje się bardzo wiernym kompanem .Swoje ptaki karmię gotową mieszanką suchych ziaren. Dwa razy w tygodniu dokładam im skiełkowane ziarno. Dzienną dawkę karmy uzupełniam owocami lub zieleniną np. jabłkiem, marchewką, zieloną lub czerwoną papryką , pomarańczą, mandarynką, kukurydzą itp. W klatce nie powinno zabraknąć grubszego piasku ( może być dla gołębi), skorupek z jaj czy osasepii. Od czasu do czasu warto dać papugom cienkie gałęzie wierzbowe do obgryzania. Swoje pary hodowlane trzymam w klatkach o wymiarach 1 x 0.6 x 1m (dł. x szer. x wys.). Tylko ze względu na ograniczenie powierzchni pomieszczenia, gdzie trzymam ptaki. Mimo to z powodzeniem doprowadzam do udanych lęgów. Jednak wiadomo, że im większa klatka tym lepsza. W większej klatce młode ptaki mają więcej swobody i lepiej się rozwijają. Budkę lęgową zakładam wysoką na 60cm, boki 25cm, otwór wlotowy ok. 3-6cm. Dno budki wykładam mieszaniną torfu i drobnych trocin. Ptaki przed złożeniem jaj dokładnie tą mieszaninę rozdrabniają. Bardzo dobrze wtedy słychać jak „ grzebią „ po dnie budki. W tym okresie jest trudno te ptaki obserwować, ponieważ cały czas przebywają w budce. Jedyną oznaką, że ptaki są w klatce jest znikające jedzenie. Samica znosi 4 do 6 jaj. Wysiadywanie trwa ok. 25 dni. Młode opuszczają budkę po ok. półtorej miesiąca.

Są to moje spostrzeżenia i obserwacje. Mam nadzieję, że obraz tego pięknego i towarzyskiego ptaszka będzie wam towarzyszył już zawsze. Celowo nie opisałem ubarwienia tych ptaków, ponieważ każda z odmian rudosterek w znaczący sposób różni się od siebie. Więcej wiadomości o tym gatunku, warunkach jakie trzeba spełnić aby je rozmnażać i hodować można uzyskać na spotkaniach KSHKiPE”Barrabanda”

które odbywają się raz w miesiącu.

Ważna Uwaga!!!

Rudosterki nie tolerują innych papug. Są agresywne w stosunku do wszystkich innych gatunków ptaków. Dlatego muszą być trzymane w osobnych klatkach.

Ewa i Wiesiek Gorgosz

Rudosterka (Pyrrhura) - Ewa i Wiesiek Gorgosz Rudosterka (Pyrrhura) - Ewa i Wiesiek Gorgosz Rudosterka (Pyrrhura) - Ewa i Wiesiek Gorgosz
Bardzo ciekawie opisana papuga. Kocham je, to już kolejna papuga z tego gatunku w moim domu. poprzednie oswajały się błyskawicznie, teraz mam pare i porażka! samiec jest strasznie krzykliwy, wytrzymac się nie da, potrafi krzyczec całe dnie, ale coraz rzadziej. Ulga! Ostatnio zaczyna kopulowac samicę, co bardzo mnie cieszy, ale jak zmieścić tak dużą budkę w klatce? Woliere mam zajętą, inna para wysiaduje jajka. I co dziwne. Moje rudosterki sa w jednym pokoju z para falistych choc miały oddzielne klatki, ale od jakiegos czasu wchodza do tej samej i razem mieszkają, zero przemocy czy nerwowości, sa jak rodzina. Poprzednia żyła w miłości z amazonką. 
Rudosterka (Pyrrhura) - Ewa i Wiesiek Gorgosz Rudosterka (Pyrrhura) - Ewa i Wiesiek Gorgosz

© 2012 Gieldazoo.pl wszelkie prawa zastrzeżone.